Aikalisä nuorille

Aikalisä on kainuulaisille nuorille miehille tarkoitettu palvelu, jossa saat: - sinulle nimetyn, oman ohjaajan - tukea elämäntilanteesi selvittelyssä - apua parhaiden ratkaisujen löytämiseen - tietoa palveluista Yhdessä ohjaajan kanssa voit käydä läpi aivan tavallisia ajankohtaisia asioitasi, jotka liittyvät esimerkiksi opiskeluun, asumiseen, raha-asioihin, ihmissuhteisiin ja terveyteen. Palveluun kannattaa tulla myös, jos päihteiden käyttö mietityttää, mieltä masentaa tai olet muuten huolissasi tilanteestasi. Aikalisässä saat henkilökohtaista tukea, tietoa ja rohkaisua asioittesi hoitamiseen. Tarvittaessa saat ohjausta myös sopivien palveluiden löytämiseen. Sovit käsiteltävistä asioista ja tapaamisten määrästä oman ohjaajasi kanssa. Kaikki Aikalisä-ohjaajat ovat koulutettuja ammattilaisia. Palvelu on luottamuksellista ja maksutonta.

Aikalisä ohjaajat Kainuussa

Paltamo, Kajaani

Sosiaaliohjaaja Koskela-Leinonen Annu p. 044 288 5303 Aikuissosiaalityö, Puolangantie 10, 88300 Paltamo, annu.koskela-leinonen@kainuu.fi

Kuraattori Rautio Sirpa p. 044 750 0650 Paltamon kunta, Lampitie 2, 88300 Paltamo, sirpa.rautio@paltamo.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Pasi Schroderus p. 044 7875 571 Paltamon kunta, Vaarankyläntie 7, 88300 Paltamo, pasi.schroderus@paltamo.fi

Kuntoutuspsykologi Vilmi Heikki p. 029 503 9118, Kainuun TYP, Lönnrotinkatu 5 B, 87100 Kajaani, heikki.vilmi@te-toimisto.fi

Terveydenhoitaja Hyttinen Tuija p. 044 797 0653, Kainuun TYP, Lönnrotinkatu 5B, 87100 Kajaani, tuija.hyttinen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja, koordinoiva osastonhoitaja Leinonen Maarit p. 044 797 0285 Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito, Sotkamontie 13, P-talo 1B, 87300 Kajaani, maarit.leinonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Karvonen Outi p. 044 797 0552 Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito, Sotkamontie 13, P-talo 1B, 87300 Kajaani
outi.karvonen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Jokelainen Marianne, p. 044 797 4897 Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani, marianne.jokelainen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Leinonen Virpi p. 044 797 4897, Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani, virpi.leinonen@kainuu.fi

Asiantuntija Savela Kati p. 029 503 9101, Kainuun TE-toimisto, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani, kati.savela@te-toimisto.fi

Sosiaalityöntekijä Kela Tuula p. 044 715 7142, Kajaanin Sosiaalipalvelukeskus, Osmonkatu 3, 87100 Kajaani,  tuula.kela@kainuu.fi

Sosiaalityöntekijä Tolonen Satu p. 044 797 0086 Kajaanin Sosiaalipalvelukeskus, Osmonkatu 3, 87100 Kajaani, satu.tolonen@kainuu.fi

Kuraattori Vuorinen Tiina p. 044 592 9706, Kainuun ammattiopisto, Vuorikatu 2, 87100 Kajaani, tiina.vuorinen@kao.fi

Erityisopettaja, terveydenhoitaja Forsberg-Piirainen Seija p. 044 286 3625 Kainuun ammattiopisto, Opintie 3, 87100 Kajaani, seija.forsberg-piirainen@kao.fi

Erityisnuorisotyöntekijä Rimpiläinen Jari p. 044 710 0242 NUPPA nuorten kynnyksetön paikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani, jari.rimpilainen@kajaani.fi

Nuorisotyöntekijä Härkönen Urpo p. 044 710 0384 NUPPA nuorten kynnyksetön paikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani, urpo.harkonen@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Ukonaho Riika p. 044 714 7667 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani, riika.ukonaho@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Malinen Iida p. 044 714 8281 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani, iida.malinen@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Heikkinen Joona p. 044 710 0384 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani, joona.heikkinen@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Kontio Veli-Pekka p. 044 710 0383 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani,
veli-pekka.kontio@kajaani.fi

Ristijärvi, Hyrynsalmi, Puolanka, Suomussalmi

Terveydenhoitaja Pyykkönen Eeva p. 044 777 3030 Ruukinkankaan koulu, Ruukinkatu 5, 89600 Suomussalmi, eeva.pyykkonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Juntunen Laura p. 044 797 0677 Suomussalmen sosiaalitoimisto, Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi, laura.o.juntunen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja Heikkinen Pasi p. 044 797 0282 Suomussalmen MTT, 89600 Suomussalmi, pasi.heikkinen@kainuu.fi

Yksilövalmentaja Rytkönen Pertti p. 044 777 3193 Suomussalmen kunta, Kurimontie 6A, 89600 Suomussalmi, pertti.rytkonen@suomussalmi.fi

Palveluohjaaja Seppänen Kaija p.044 777 3156 Miilutie 5, 89600 Suomussalmi, kaija.a.seppanen@suomussalmi.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Suomussalmi) Juntunen Susanna p. 044 797 0207,Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi, susanna.juntunen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Ristijärvi) Jaana Oikarinen p. 044 710 4480 Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi, jaana.oikarinen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja Kehänen Katariina p. 040 023 2569 Puolangan sosiaali- ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka, katariina.kehanen@terveystalo.com

Sosiaaliohjaaja Heikkinen Maarit p. 040 740 2471 Puolangan sos. ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka, maarit.heikkinen@terveystalo.com

Etsivä nuorisotyöntekijä Pirjo Holappa p. 040 717 7248 Maaherrankatu 7, 89200 Puolanka, pirjo.holappa@puolanka.fi

Sotkamo, Kuhmo

Sairaanhoitaja Pääkkönen Marjut, p. 044 797 4200 Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, Kainuuntie 118, 88900 Kuhmo, marjut.paakkonen@kainuu.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Piirainen Silja p. 044 725 5413 Kuhmon kaupunki, Piilolantie 47, 88900 Kuhmo, silja.piirainen@kuhmo.fi

Sosiaaliohjaaja Pikkarainen Petri p. 044 797 5282 Kuhmon perhekeskus, Kainuuntie 89, 88900 Kuhmo, petri.pikkarainen@kainuu.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Huusko Marika p. 044 725 5412 Torikatu 30, 88900 Kuhmo, marika.huusko@kuhmo.fi

Koulukoordinaattori Juhani Määttä p. 044 750 2498 Sotkamon kunta, Virastotalo, Markkinatie 1, 88600 Sotkamo, juhani.maatta@sotkamo.fi

Terveydenhoitaja Heikkinen Eeva p. 044 797 0699, Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, 88600 Sotkamo, eeva.j.heikkinen@kainuu.fi

Työhön valmentaja Juntunen Jonna p. 044 750 2220 Markkinatie 1, 88600 Sotkamo, jonna.juntunen@sotkamo.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Kähkönen Jami p. 044 750 2615, Markkinatie 1, 88600 Sotkamo, kahkonen.jami@sotkamo.fi

Sosiaalityöntekijä Tervo Sirpa p. 044 797 0652 Keskuskatu 9, 88699 Sotkamo, sirpa.ta.tervo@kainuu.fi

Vaala

Nuorten työpajan yksilövalmentaja Hannukainen Markku p. 040 085 5982 Vaalan kunta, Vaalantie 14, 91700 Vaala, markku.hannukainen@vaala.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Vaattovaara Tiina p. 040 085 5949 Vaalan kunta, Vaalantie 14, 91700 Vaala tiina.vaattovaara@vaala.fi

(päivitetty 30.07.2019)

Lue lisää palvelusta ja katso ohjaajien yhteystiedot Kainuussa oheisesta esitteestä.