Aikalisä nuorille

Aikalisä on kainuulaisille nuorille miehille tarkoitettu palvelu, jossa saat: - sinulle nimetyn, oman ohjaajan - tukea elämäntilanteesi selvittelyssä - apua parhaiden ratkaisujen löytämiseen - tietoa palveluista Yhdessä ohjaajan kanssa voit käydä läpi aivan tavallisia ajankohtaisia asioitasi, jotka liittyvät esimerkiksi opiskeluun, asumiseen, raha-asioihin, ihmissuhteisiin ja terveyteen. Palveluun kannattaa tulla myös, jos päihteiden käyttö mietityttää, mieltä masentaa tai olet muuten huolissasi tilanteestasi. Aikalisässä saat henkilökohtaista tukea, tietoa ja rohkaisua asioittesi hoitamiseen. Tarvittaessa saat ohjausta myös sopivien palveluiden löytämiseen. Sovit käsiteltävistä asioista ja tapaamisten määrästä oman ohjaajasi kanssa. Kaikki Aikalisä-ohjaajat ovat koulutettuja ammattilaisia. Palvelu on luottamuksellista ja maksutonta.

 

AIKALISÄOHJAAJAT 2022
 

Paltamo, Kajaan

Sosiaaliohjaaja Koskela Annu p. 044 2885303
Aikuissosiaalityö, Salmelankuja 2 B, 88300 Paltamo annu.koskela@kainuu.fi

Kuraattori Rautio Sirpa p. 044 7500650
Paltamon kunta, Lampitie 2, 88300 Paltamo sirpa.rautio@paltamo.fi

Kuntoutuspsykologi Vilmi Heikki p. 0295039118
Kainuun TYP, Lönnrotinkatu 5 B, 87100 Kajaani heikki.vilmi@te-toimisto.fi

Työkykykoordinaattori Hyttinen Tuija p. 0295039012
Kainuun TE-toimisto, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani tuija.hyttinen@te-toimisto.fi

Sosiaaliohjaaja Karvonen Outi p. 0447970552 Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito,
Sotkamontie 13, P-talo 1B, 87300 Kajaani outi.karvonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Malinen Iida p. 044 797 0383, Aikuissosiaalityö,
Linnankatu 18 A 10, 4. krs 87100 Kajaani, iida.malinen@kainuu.fi 

Terveydenhoitaja Jokelainen Marianne p. 044 7974897
Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani marianne.jokelainen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Leinonen Virpi p. 044 7974896
Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani virpi.leinonen@kainuu.fi

Asiantuntija Savela Kati p. 029 5039101
Kainuun TE-toimisto, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani kati.savela@te-toimisto.fi

Sosiaalityöntekijä Tolonen Satu p. 044 7970086 Kajaanin Aikuissosiaalityö,
Linnankatu 18 A 10, 87100 Kajaani  satu.tolonen@kainuu.fi

Kuraattori Vuorinen Tiina p. 044 5929706
Kainuun ammattiopisto, Vuorikatu 2, 87100 Kajaani tiina.vuorinen@kao.fi

Erityisopettaja, terveydenhoitaja Forsberg-Piirainen Seija p. 044 2863625
Kainuun ammattiopisto, Opintie 3, 87100 Kajaani seija.forsberg-piirainen@kao.fi

Sosiaaliohjaaja Veli-Pekka Kontio p. 044 736 2293 Avopäihdeperhekuntoutus Katajainen,
Brahenkatu 8 A 7, 87100 Kajaani veli-pekka.kontio@kainuu.fi


Ristijärvi, Hyrynsalmi, Puolanka, Suomussalmi

Sosiaaliohjaaja Juntunen Laura p. 044 7970677 (vuorotteluvapaalla ajalla 17.1. - 12.7.2022)
Suomussalmen sosiaalitoimisto, Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi laura.o.juntunen@kainuu.fi

Yksilövalmentaja Rytkönen Pertti p. 044 7773193, Suomussalmen kunta,
Kurimontie 6A, 89600 Suomussalmi pertti.rytkonen@suomussalmi.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Suomussalmi Kähkönen Jami p. 044 7773078
Kurimontie 6 A, 89600 Suomussalmi jami.kahkonen@suomussalmi.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Suomussalmi) Juntunen Susanna p. 044 7970207,
Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi susanna.juntunen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Ristijärvi) Jaana Oikarinen p. 044 7104480
Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi jaana.oikarinen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja Kehänen Katariina p. 040 0232569
Puolangan sosiaali- ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka katariina.kehanen@terveystalo.com

Sosiaaliohjaaja Heikkinen Maarit p. 040-7402471
Puolangan sos. ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka maarit.heikkinen@terveystalo.com

Työpajaohjaaja/Etsivä nuorisotyöntekijä Pirjo Holappa p. 0407177248 pirjo.holappa@puolanka.fi

Sotkamo, Kuhmo

Etsivä nuorisotyöntekijä Piirainen Silja p. 0447255413 Kuhmon kaupunki, Käynti: Könninmäentie 7,
Posti:Torikatu 30, 88900 Kuhmo  silja.piirainen@kuhmo.fi

Sosiaaliohjaaja Pikkarainen Petri p. 0447975282
Kuhmon perhekeskus, Kainuuntie 89, 88900 Kuhmo, petri.pikkarainen@kainuu.fi

Koulukoordinaattori Juhani Määttä p. 044 7502498
Sotkamon kunta, Virastotalo, Markkinatie 1, 88600 Sotkamo juhani.maatta@sotkamo.fi

Terveydenhoitaja Eeva Heikkinen p. 0447970699,
Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, 88600 Sotkamo, eeva.j.heikkinen@kainuu.fi

Työllisyysohjaaja Jonna Juntunen p. 0447502220 Sotkamon kunta työllisyyspalvelut,
Markkinatie 1 88600 Sotkamo, jonna.juntunen@sotkamo.fi

Sosiaalityöntekijä Sirpa Tervo p. 044756779, Kainuun Sote –kuntayhtymä,
Lapsiperheiden sosiaalipalvelut Akkoniementie 10, 88600 Sotkamo, sirpa.ta.tervo@kainuu.fi

Ai­ka­li­sä oh­jaa­jat et­si­väs­sä nuo­ri­so­työs­sä:
 

Ka­jaa­ni/Ris­ti­jär­vi/Pal­ta­mo:

etsivä nuorisotyöntekijä Anne Svensk, puh 0447147667 Poh­jo­lan­ka­tu 16, 87100 Ka­jaa­ni, anne.svensk@kajaani.fi

etsivä nuorisotyöntekijä Heini Juntunen, 0447148281 Poh­jo­lan­ka­tu 16, 87100 Ka­jaa­ni, heini.juntunen@kajaani.fi

Jenna Pyykkönen p. 040 559 3255 jenna.pyykkonen@kajaani.fi Pohjolankatu 16, 87100 Kajaani

Sot­ka­mo:

Pik­ka­rai­nen Kat­ja p. 044 750 2548 Kes­kus­ka­tu 13, 88600 Sot­ka­mo kat­ja.pik­ka­rai­nen@sot­ka­mo.fi
 

(päivitetty 4.7.2022)

Lue lisää palvelusta ja katso ohjaajien yhteystiedot Kainuussa oheisesta esitteestä.