Aikalisä nuorille

Aikalisä on kainuulaisille nuorille miehille tarkoitettu palvelu, jossa saat: - sinulle nimetyn, oman ohjaajan - tukea elämäntilanteesi selvittelyssä - apua parhaiden ratkaisujen löytämiseen - tietoa palveluista Yhdessä ohjaajan kanssa voit käydä läpi aivan tavallisia ajankohtaisia asioitasi, jotka liittyvät esimerkiksi opiskeluun, asumiseen, raha-asioihin, ihmissuhteisiin ja terveyteen. Palveluun kannattaa tulla myös, jos päihteiden käyttö mietityttää, mieltä masentaa tai olet muuten huolissasi tilanteestasi. Aikalisässä saat henkilökohtaista tukea, tietoa ja rohkaisua asioittesi hoitamiseen. Tarvittaessa saat ohjausta myös sopivien palveluiden löytämiseen. Sovit käsiteltävistä asioista ja tapaamisten määrästä oman ohjaajasi kanssa. Kaikki Aikalisä-ohjaajat ovat koulutettuja ammattilaisia. Palvelu on luottamuksellista ja maksutonta.

Aikalisä ohjaajat Kainuussa

Paltamo, Kajaani

Sosiaaliohjaaja Koskela-Leinonen Annu p. 044 288 5303

Aikuissosiaalityö, Puolangantie 10, 88300 Paltamo, annu.koskela-leinonen@kainuu.fi

Kuraattori Rautio Sirpa p. 044 750 0650 Paltamon kunta, Lampitie 2, 88300 Paltamo, sirpa.rautio@paltamo.fi

Kuntoutuspsykologi Vilmi Heikki p. 029 503 9118, Kainuun TYP, Lönnrotinkatu 5 B, 87100 Kajaani, heikki.vilmi@te-toimisto.fi

Asiantuntija Savela Kati p. 029 5039101, Kainuun TE-toimisto, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani kati.savela@te-toimisto.fi

Asiantuntija Mervi Kärki p. 0295039040, Kainuun TE-Toimisto, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani
mervi.karki@te-toimisto.fi

Sosiaaliohjaaja Karvonen Outi p. 044 797 0552 Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito, Sotkamontie 13, P-talo 1B, 87300 Kajaani
outi.karvonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Malinen Iida p. 044 797 0383, Aikuissosiaalityö, Linnankatu 18 A 10, 4. krs 87100 Kajaani, iida.malinen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Jokelainen Marianne, p. 044 797 4897 Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani, marianne.jokelainen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Leinonen Virpi p. 044 79748967, Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani, virpi.leinonen@kainuu.fi

Sosiaalityöntekijä Kela Tuula p. 044 715 7142, Aikuissosiaalityö, välikatu 21B, 2. krs, 87100 Kajaani tuula.kela@kainuu.fi

Sosiaalityöntekijä Tolonen Satu p. 044 797 0086 , Aikuissosiaalityö, välikatu 21B, 2. krs 87100 Kajaani, satu.tolonen@kainuu.fi

Kuraattori Vuorinen Tiina p. 044 592 9706, Kainuun ammattiopisto, Vuorikatu 2, 87100 Kajaani, tiina.vuorinen@kao.fi

Erityisopettaja, terveydenhoitaja Forsberg-Piirainen Seija p. 044 286 3625 Kainuun ammattiopisto, Opintie 3, 87100 Kajaani, seija.forsberg-piirainen@kao.fi
 

Ristijärvi, Hyrynsalmi, Puolanka, Suomussalmi

Terveydenhoitaja Pyykkönen Eeva p. 044 777 3030 Ruukinkankaan koulu, Ruukinkatu 5, 89600 Suomussalmi, eeva.pyykkonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Juntunen Laura p. 044 797 0677 Suomussalmen sosiaalitoimisto, Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi, laura.o.juntunen@kainuu.fi

Yksilövalmentaja Rytkönen Pertti p. 044 777 3193 Suomussalmen kunta, Kurimontie 6A, 89600 Suomussalmi, pertti.rytkonen@suomussalmi.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Suomussalmi Kähkönen Jami p. 044 7773078 Kurimontie 6 A, 89600 Suomussalmi jami.kahkonen@suomussalmi.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Suomussalmi) Juntunen Susanna p. 044 797 0207,Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi, susanna.juntunen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Ristijärvi) Jaana Oikarinen p. 044 710 4480 Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi, jaana.oikarinen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja Kehänen Katariina p. 040 023 2569 Puolangan sosiaali- ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka, katariina.kehanen@terveystalo.com

Sosiaaliohjaaja Heikkinen Maarit p. 040 740 2471 Puolangan sos. ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka, maarit.heikkinen@terveystalo.com

Työpajaohjaaja/ Etsivä nuorisotyöntekijä  Pirjo Holappa p. 040 7177 248  pirjo.holappa@puolanka.fi

Sotkamo, Kuhmo

Etsivä nuorisotyöntekijä Piirainen Silja p. 044 725 5413 Kuhmon kaupunki, Piilolantie 47, 88900 Kuhmo, silja.piirainen@kuhmo.fi

Sosiaaliohjaaja Pikkarainen Petri p. 044 797 5282 Kuhmon perhekeskus, Kainuuntie 89, 88900 Kuhmo, petri.pikkarainen@kainuu.fi

Koulukoordinaattori Juhani Määttä p. 044 750 2498 Sotkamon kunta, Virastotalo, Markkinatie 1, 88600 Sotkamo, juhani.maatta@sotkamo.fi

Terveydenhoitaja Heikkinen Eeva p. 044 797 0699, Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, 88600 Sotkamo, eeva.j.heikkinen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Veli-Pekka Kontio p. 0447970103, Sotkamon mielenterveys- ja päihdepalvelut, veli-pekka-kontio@kainuu.fi

Sosiaalityöntekijä Tervo Sirpa p. 044 797 0652 Keskuskatu 9, 88699 Sotkamo, sirpa.ta.tervo@kainuu.fi

Ohjaaja Pasi Schroderus p. 0447502561. Sotkamon kunta, Ratatie 8, 88600 Sotkamo, pasi.schroderus@sotkamo.fi

 

Aikalisä ohjaajat etsivässä nuorisotyössä:

Kajaani/Ristijärvi/Paltamo:

Riikka Kehusmaa p. 044 714 8281 Asemakatu 2, 87100 Kajaani riikka.kehusmaa@kajaani.fi

Sotkamo:

Pikkarainen Katja p. 044 750 2548 Keskuskatu 13, 88600 Sotkamo katja.pikkarainen@sotkamo.fi

 

(päivitetty 4.5.2021)

Lue lisää palvelusta ja katso ohjaajien yhteystiedot Kainuussa oheisesta esitteestä.