Lääkäri

Lääkäriksi Kainuuseen
Oletko osaava ammattilainen, itsenäiseen työhön tottunut lääketieteen kandidaatti tai nuori lääkäri? Haluatko oppia loistavaksi kliinikoksi? Tarjoamme sinulle mukavan työyhteisön, mielenkiintoisia ja haastavia työtehtäviä sekä yksilöllisen koulutuspolun. Kaikilla nuorilla lääkäreillä on oma ohjaava tutorlääkäri.

Olemme sitoutuneet tarjoamaan toimipaikan sisäistä / meeting -koulutusta kahdesta neljään tuntia viikossa ja työyhteisön ulkopuolista koulutusta 10 työpäivää vuodessa.

Kaikille lääketieteen aloille erikoistumista kannustetaan ja tuetaan aktiivisesti. Yleislääketieteeseen erikoistuvan lääkärin "erikoistumispolku" suunnitellaan yhteistyössä terveysasemien, erikoissairaanhoidon ja lääketieteellisen tiedekunnan kanssa. Meillä on mahdollista työskennellä eri työyksiköissä perusterveydenhuollossa ja erikoissairaanhoidossa, vaikka työyksikkösi vaihtuisikin on meillä mahdollista säilyttää jo kertyneet vuosilomaoikeudet. 

Heräsikö mielenkiintosi?
Ota yhteyttä, niin kerromme mielellämme lisää. Voit jättää yhteydenottopyynnön tästä tai ottaa yhteyttää suoraan alla oleviin yhteyshenkilöihin:

Terveysjohtaja Mikko Timonen
puh. 044 797 0200
mikko.timonen@kainuu.fi

Konservatiivinen hoito (Sisätaudit, neurologia, ihotaudit, keuhkosairaudet)
Vs. ylilääkäri Kristiina Kananen
puh. 044 797 4971
kristiina.kananen@kainuu.fi

Kirurgia
Ylilääkäri Kalle Rissanen
puh. 044 797 0007
kalle.rissanen@kainuu.fi

Korva-, nenä- ja kurkkutaudit
Ylilääkäri Jouko Kotimäki
puh. 044 797 5132
jouko.kotimaki@kainuu.fi

Naistentaudit
Ylilääkäri Ritva Keravuo
puh. 044 797 0010
ritva.keravuo@kainuu.fi

Lastentaudit
Ylilääkäri Riitta Suokas
puh. 044 703 2805
riitta.suokas@kainuu.fi

Päivystyspoliklinikka ja nopean diagnostiikan yksikkö
Ylilääkäri Olli-Pekka Koukkari
puh. 044 797 4668
olli-pekka.koukkari@kainuu.fi

Anestesiologia ja tehohoito
Ylilääkäri Thomas Riess
puh. 044 797 5405
thomas.riess@kainuu.fi

Geriatria
Ylilääkäri Mervi Niemelä
puh. 044 797 4670
mervi.niemela@kainuu.fi

Psykiatria, lääkärit
Ylilääkäri Juha Luukinen
puh. 050 597 4738
juha.luukinen@kainuu.fi

Psykiatria, psykologit
Psykologi Risto Makkonen
puh. 044 797 0410
risto.makkonen@kainuu.fi

Terveyskeskuslääkärin tehtävät:
Vastuualuepäällikkö Arja Horto
puh. 044 710 1336
arja.horto@kainuu.fi

Terveysjohtaja Mikko Timonen
puh. 044 797 0200
mikko.timonen@kainuu.fi

Suunterveydenhuolto
Johtava hammaslääkäri Mikko Neuvonen
puh. 044 797 0413
mikko.neuvonen@kainuu.fi

Eläinlääkintähuolto
Tulosalueen johtaja Päivi Nykänen
puh. 044 710 0830
paivi.nykanen@kainuu.fi