Vastaanottojen yhteystiedot

 

Päivystävä eläinlääkäri, puh. 0600 303 301 (tavoitettavissa virka-ajan ulkopuolella iltaisin ja viikonloppuisin)

Puhelun hinta päivystävälle eläinlääkärille
2,54 €/minuutti klo 08 - 22 ja
5,11 €/mi­nuut­ti klo 22 - 08

Muut puhelut paikallisverkkomaksu/matkapuhelinmaksu

Eläinlääkärit Kainuussa

Kajaani
Käyntiosoite: Eliaksentie 1 A, 87200 Kajaani
Vastaanotto ajanvarauksella arkisin klo 8–16. Puh. 044 710 0893

Kunnaneläinlääkäri Anni Kaasinen, anni.kaasinen@kainuu.fi, virkavapaalla 2.11.2020 - 6.1.2021
sijainen ell. Anna Gustafsson, anna.gustafsson@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Minna Kaikkonen, perhevapaalla 21.1.2019 -
sijainen ell. Saana Sandelin, saana.sandelin@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi, kaisu.jousjarvi@kainuu.fi (tavattavissa Kajaanissa ma, ke ja pe)
Klinikkaeläinhoitaja Janica Toro,  ellteppana@kainuu.fi
Klinikkaeläinhoitaja Sini Lotvonen, ellteppana@kainuu.fi

Palvelut Kajaanissa
- Pieneläinten sisätaudit, pehmytosakirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, keisarinleikkaukset), hammashoito,  röntgenkuvaukset, terveystarkastukset, pentuetarkastukset, vakuutustarkastukset, rokotukset, tunnistusmerkinnät (mikrosiru) ultraäänitutkimukset, laboratoriotutkimukset, lääkkeet, eutanasia, erikoisruokavalioruuat ja tarvikkeet. Teemme yhteistyötä Pieneläintuhkaamo Faunan kanssa.
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhoito ml. hevosten rokotukset, terveys- ja vakuutustarkastukset, hampaiden raspaukset, laboratoriotutkimukset. Varaukset kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi puh. 044 797 4259.

Vuolijoki
Käyntiosoite: Tynnyrikankaantie 3, 88270 Vuolijoki
Ajanvaraukset arkisin klo 8–16. Vastaanotto tiistaisin ja torstaisin ajanvarauksella.

Kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi, puh. 044 797 4259, kaisu.jousjarvi@kainuu.fi

Hyrynsalmi
Postiosoite ja toimisto: Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi
Puhelinaika maanantaina, keskiviikkona ja perjantaina klo 8–9, muuna aikana tavoitettavissa WhatsApp-, teksti- ja vastaajaviestillä sekä sähköpostitse.

Kunnaneläinlääkäri Reetta Lehtinen, puh. 044 710 4415, reetta.lehtinen@kainuu.fi

Palvelut Hyrynsalmella
- Peruseläinlääkäri- ja terveydenhuoltopalvelut tuotantoeläimille.

Kuhmo
Käyntiosoite: Könninmäentie 2, 88900 Kuhmo
Ajanvaraus arkisin klo 8–9.

Kunnaneläinlääkäri Sanna Heikkinen, puh. 044 797 0323, sanna.t.heikkinen@kainuu.fi

Paltamo ja Ristijärvi
Käyntiosoite: Salmelankuja 2 B, 88300 Paltamo
Puhelinaika arkisin klo 8–9, pieneläinvastaanotto ajanvarauksella.

Praktikkoeläinlääkäri Laura Malinen vs., puh. 044 288 5233, laura.malinen@kainuu.fi

Puolanka
Käyntiosoite: Ouluntie 13, 89200 Puolanka
Ajanvaraus Suomussalmen numerosta 044 777 3072

Kunnaneläinlääkäri Marja Pietikäinen, toistaiseksi virkavapaalla.

Sotkamo
Käyntiosoite: Ratatie 8, 88600 Sotkamo
Ajanvaraus- ja puhelinaika arkisin klo 8–16. Puh. 044 797 4911, elainlaakarit.sotkamo@kainuu.fi 

Kunnaneläinlääkäri Jussi Pakkanen, jussi.pakkanen@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Sari Hyvönen, sari.hyvonen@kainuu.fi 
Pieneläinhoitaja Jaana Seppänen, jaana.seppanen@kainuu.fi
Klinikkaeläinhoitaja Mari Korhonen, mari.korhonen@kainuu.fi

Palvelut Sotkamossa
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhoito, ml. hevosten rokotukset, terveys- ja vakuutustarkastukset, hampaiden raspaukset, laboratoriotutkimukset.
- Pieneläinten sisätaudit, pehmytosakirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, keisarinleikkaukset), hammashoito, röntgenkuvaukset, terveystarkastukset, pentuetarkastukset, vakuutustarkastukset, rokotukset, tunnistusmerkinnät (mikrosiru) ultraäänitutkimukset, laboratoriotutkimukset, lääkkeet, eutanasia, erikoisruokavalioruuat ja tarvikkeet. Teemme yhteistyötä Pieneläintuhkaamo Faunan kanssa.

Suomussalmi
Käyntiosoite: Kiannonkatu 35, 89600 Suomussalmi
Vastaanotto ajanvarauksella, puhelinaika arkisin klo 8-9, puh. 044 777 3072.
Ajanvaraus- ja hintatiedustelut mahdollisia myös sähköpostin kautta.

Kunnaneläinlääkäri Marko Bogdanoff, marko.bogdanoff@kainuu.fi  
Klinikkaeläinhoitaja Jere Kaltio, puh. 044 777 3072, jere.kaltio@kainuu.fi 

Palvelut Suomussalmella
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhuolto, laboratoriopalvelut (esim. veri- ja maitonäytteiden tutkimus). 
- Pieneläinten sisätaudit ja kirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, anaalirauhasten poisto, nielurisojen poisto), hammashoidot, röntgen- ja ultraäänitutkimukset, endoskopia, laboratoriotutkimukset (omilla laitteilla suurin osa tutkimustuloksista heti), allergiatestit, ortopedia, lääkkeet, ruuat ja tarvikkeet, tuhkauspalvelu.
- Laserterapia, (Class IV CTC-laser) esim. krooniset haavat, nivelrikko, traumat tukihoitona.

Vastuualueen johtaja, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani
Ympäristöterveysjohtaja Päivi Nykänen, puh. 044 710 0830, paivi.nykanen@kainuu.fi

Hygieenikkoeläinlääkäri, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani
Hygieenikkoeläinlääkäri Eero Schroderus, puh. 044 705 6148, eero.schroderus@kainuu.fi 
Hygieenikkoeläinlääkäri vastaa eläimistä saatavia elintarvikkeita valmistavien laitosten sekä eläinperäisten sivutuotteiden valvonnasta koko Kainuun soten alueella.

Valvontaeläinlääkäri, Käyntiosoite: Markkinatie 1, 88600 Sotkamo
Valvontaeläinlääkäri Aila Rauatmaa, puh. 044 7100 892, aila.rauatmaa@kainuu.fi

Valvontaeläinlääkäri vastaa eläintautivalvonnasta ja eläinsuojeluun liittyvistä tehtävistä koko Kainuun soten alueella.

Eläinlääkintähuollon toimisto, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani
Toimistosihteeri Irmeli Kulju-Seppänen, puh. 044 797 4746, irmeli.kulju-seppanen@kainuu.fi