Vastaanottojen yhteystiedot

Päivystävä eläinlääkäri, puh. 0600 303 301 (tavoitettavissa virka-ajan ulkopuolella iltaisin ja viikonloppuisin)

Eläinlääkärit Kainuussa

Kajaani
Käyntiosoite: Eliaksentie 1 A, 87200 Kajaani
Vastaanotto ajanvarauksella arkisin klo 8–16. Puh. 044 710 0893

Kunnaneläinlääkäri Anni Kaasinen, virkavapaalla 14.10.2019 - 14.4.2020
sijainen ell. Tiina Heikkilä, tiina.heikkila@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Minna Kaikkonen, perhevapaalla 21.1.2019 -
sijainen ell. Saana Sandelin, saana.sandelin@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi, kaisu.jousjarvi@kainuu.fi (tavattavissa Kajaanissa ma, ke ja pe)
Klinikkaeläinhoitaja Janica Toro,  ellteppana@kainuu.fi
Klinikkaeläinhoitaja Sini Lotvonen, ellteppana@kainuu.fi

Palvelut Kajaanissa
- Pieneläinten sisätaudit, pehmytosakirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, keisarinleikkaukset), hammashoito,  röntgenkuvaukset, terveystarkastukset, pentuetarkastukset, vakuutustarkastukset, rokotukset, tunnistusmerkinnät (mikrosiru) ultraäänitutkimukset, laboratoriotutkimukset, lääkkeet, eutanasia, erikoisruokavalioruuat ja tarvikkeet. Teemme yhteistyötä Pieneläintuhkaamo Faunan kanssa.
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhoito ml. hevosten rokotukset, terveys- ja vakuutustarkastukset, hampaiden raspaukset, laboratoriotutkimukset. Varaukset kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi puh. 044 797 4259.

Vuolijoki
Käyntiosoite: Tynnyrikankaantie 3, 88270 Vuolijoki
Ajanvaraukset arkisin klo 8–16. Vastaanotto tiistaisin ja torstaisin ajanvarauksella.

Kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi, puh. 044 797 4259, kaisu.jousjarvi@kainuu.fi

Hyrynsalmi
Postiosoite ja toimisto: Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi
Puhelinaika maanantaina, keskiviikkona ja perjantaina klo 8–9, muuna aikana tavoitettavissa WhatsApp-, teksti- ja vastaajaviestillä sekä sähköpostitse.
Kiireelliset sairastapaukset tiistaisin ja torstaisin hoitaa Puolangan eläinlääkäri puh. 0400 386 257. 

Kunnaneläinlääkäri Reetta Lehtinen, puh. 044 710 4415, reetta.lehtinen@kainuu.fi

Palvelut Hyrynsalmella
- Peruseläinlääkäri- ja terveydenhuoltopalvelut tuotantoeläimille.
- Pieneläinvastaanotto ke-iltapäivisin ajanvarauksella. Ajanvaraus ti - to Puolangan vastaanoton puh. 0400 386 257.

Kuhmo
Käyntiosoite: Könninmäentie 2, 88900 Kuhmo
Ajanvaraus arkisin klo 8–9.

Kunnaneläinlääkäri Sanna Heikkinen, puh. 044 797 0323, sanna.t.heikkinen@kainuu.fi

Paltamo ja Ristijärvi
Käyntiosoite: Salmelankuja 2 B, 88300 Paltamo
Puhelinaika arkisin klo 8–9, pieneläinvastaanotto ajanvarauksella.

Kunnaneläinlääkäri Jyrki Lappalainen, puh. 08 6156 5348, 044 288 5233, jyrki.lappalainen@kainuu.fi

Puolanka
Käyntiosoite: Ouluntie 13, 89200 Puolanka.
Ajanvaraus ti - to klo 8–9, muina aikoina kiireellisissä tapauksissa samasta numerosta.

Kunnaneläinlääkäri Marja Pietikäinen, puh. 0400 386 257, marja.pietikainen@kainuu.fi

Sotkamo
Käyntiosoite: Ratatie 8, 88600 Sotkamo
Ajanvaraus- ja puhelinaika arkisin klo 8–16. Puh. 044 797 4911, elainlaakarit.sotkamo@kainuu.fi 

Kunnaneläinlääkäri Jussi Pakkanen, jussi.pakkanen@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Sari Hyvönen, sari.hyvonen@kainuu.fi 
Pieneläinhoitaja Jaana Seppänen, jaana.seppanen@kainuu.fi
Klinikkaeläinhoitaja Mari Korhonen, mari.korhonen@kainuu.fi

Palvelut Sotkamossa
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhoito, ml. hevosten rokotukset, terveys- ja vakuutustarkastukset, hampaiden raspaukset, laboratoriotutkimukset.
- Pieneläinten sisätaudit, pehmytosakirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, keisarinleikkaukset), hammashoito, röntgenkuvaukset, terveystarkastukset, pentuetarkastukset, vakuutustarkastukset, rokotukset, tunnistusmerkinnät (mikrosiru) ultraäänitutkimukset, laboratoriotutkimukset, lääkkeet, eutanasia, erikoisruokavalioruuat ja tarvikkeet. Teemme yhteistyötä Pieneläintuhkaamo Faunan kanssa.

Suomussalmi
Käyntiosoite: Kiannonkatu 35, 89600 Suomussalmi
Vastaanotto ajanvarauksella, puhelinaika arkisin klo 8-9, puh. 08 6156 6121 tai 044 777 3072.
Ajanvaraus- ja hintatiedustelut mahdollisia myös sähköpostin kautta.

Kunnaneläinlääkäri Marko Bogdanoff, marko.bogdanoff@kainuu.fi  
Klinikkaeläinhoitaja Jere Kaltio, puh. 044 777 3072, jere.kaltio@kainuu.fi 

Palvelut Suomussalmella
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhuolto, laboratoriopalvelut (esim. veri- ja maitonäytteiden tutkimus). 
- Pieneläinten sisätaudit ja kirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, anaalirauhasten poisto, nielurisojen poisto), hammashoidot,     röntgen- ja ultraäänitutkimukset, endoskopia, laboratoriotutkimukset (omilla laitteilla suurin osa tutkimustuloksista heti), allergiatestit, ortopedia, lääkkeet, ruuat ja tarvikkeet, tuhkauspalvelu.
- Laserterapia, (Class IV CTC-laser) esim. krooniset haavat, nivelrikko, traumat tukihoitona.

Vastuualueen johtaja, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani
Ympäristöterveysjohtaja Päivi Nykänen, puh. 044 710 0830, paivi.nykanen@kainuu.fi

Hygieenikkoeläinlääkäri, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani
Hygieenikkoeläinlääkäri Eero Schroderus, , puh. 044 705 6148, eero.schroderus@kainuu.fi 
Hygieenikkoeläinlääkäri vastaa eläimistä saatavia elintarvikkeita valmistavien laitosten sekä eläinperäisten sivutuotteiden valvonnasta koko Kainuun soten alueella.

Valvontaeläinlääkäri, Käyntiosoite: Eliaksentie 1 A, 87200 Kajaani
Valvontaeläinlääkäri Aila Rauatmaa, virkavapaalla 14.10.2019 - 14.4.2020
sijainen kunnaneläinlääkäri Anni Kaasinen, puh. 044 7100 892, anni.kaasinen@kainuu.fi

Valvontaeläinlääkäri vastaa eläintautivalvonnasta ja eläinsuojeluun liittyvistä tehtävistä koko Kainuun soten alueella.

Eläinlääkintähuollon toimisto, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani
Toimistosihteeri Irmeli Kulju-Seppänen, puh. 044 797 4746, irmeli.kulju-seppanen@kainuu.fi