Vastaanottojen yhteystiedot

Päivystävä eläinlääkäri, puh. 0600 303 301 (tavoitettavissa virka-ajan ulkopuolella iltaisin ja viikonloppuisin)

Eläinlääkärit Kainuussa

Kajaani
Käyntiosoite: Eliaksentie 1 A, 87200 Kajaani. Ajanvaraus arkisin klo 8-11, puh. 044 710 0893

Kunnaneläinlääkäri Anni Kaasinen, anni.kaasinen@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Minna Kaikkonen, minna.kaikkonen@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi, kaisu.jousjarvi@kainuu.fi (tavattavissa Kajaanissa ma, ke ja pe)
Klinikkaeläintenhoitaja Kirsi Mikkonen, ellteppana@kainuu.fi
Klinikkaeläintenhoitaja Kirsi Piirainen, ellteppana@kainuu.fi

Palvelut Kajaanissa
- Pieneläinten sisätaudit, pehmytosakirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, keisarinleikkaukset), hammashoito, röntgenkuvaukset, terveystarkastukset, pentuetarkastukset, vakuutustarkastukset, rokotukset, tunnistusmerkinnät (mikrosiru) ultraäänitutkimukset, laboratoriotutkimukset, lääkkeet, eutanasia, erikoisruokavalioruuat ja tarvikkeet. Teemme yhteistyötä Pieneläintuhkaamo Faunan kanssa.
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhoito ml. hevosten rokotukset, terveys- ja vakuutustarkastukset, hampaiden raspaukset, laboratoriotutkimukset. Varaukset kunnaneläinlääkäri Kaisu Jousjärvi puh. 044 797 4259.

Vuolijoki
Käyntiosoite: Tynnyrikankaantie 3, 88270 Vuolijoki. Eläinlääkäri Kaisu Jousjärvi, kaisu.jousjarvi@kainuu.fi. Vastaanotto tiistaisin ja torstaisin ajanvarauksella. Ajanvaraukset arkipäivisin puh. 044 797 4259.

Hyrynsalmi
Käyntiosoite: Ahmatie 12, 89400 Hyrynsalmi. Kunnaneläinlääkäri Reetta Lehtinen, reetta.lehtinen@kainuu.fi, puh. 044 710 4415. Vastaanotto maanantaina, keskiviikkona ja perjantaina, puhelinaika näinä päivinä klo 8-9. Muulloin virka-aikaan tavoitettavissa tekstiviestillä tai jättämällä viesti vastaajaan. Kiireelliset sairastapaukset tiistaisin ja torstaisin hoitaa Puolangan eläinlääkäri puh. 0400 386 257.

Kuhmo
Käyntiosoite: Könninmäentie 2,  88900 Kuhmo. Kunnaneläinlääkäri Maria Schildt, maria.schildt@kainuu.fi. Puh.  044 797 0323,  ajanvaraus arkisin klo 8 – 9.

Paltamo ja Ristijärvi
Käyntiosoite: Salmelankuja 1 B,  88300 Paltamo. Kunnaneläinlääkäri Jyrki Lappalainen, jyrki.lappalainen@kainuu.fi, puh. 08 6156 5348, 044 288 5233. Puhelinaika arkisin klo 8-9, pieneläinvastaanotto ajanvarauksella.

Puolanka
Käyntiosoite: Ouluntie 13, 89200 Puolanka. Kunnaneläinlääkäri Marja Pietikäinen, marja.pietikainen@kainuu.fi. Ajanvaraus arkisin klo 8–9, puh.  0400 386 257, muina aikoina kiireellisissä tapauksissa samasta numerosta. Viikonloppuisin ja arkisin klo 16-8 päivystysnumerosta 0600 303 301

Sotkamo
Käyntiosoite: Ratatie 8, 88600 Sotkamo. Ajanvaraus- ja puhelinaika arkisin klo 8–16, puh. 044 797 4911.

Kunnaneläinlääkäri Jussi Pakkanen, puh. 044 750 2786,  jussi.pakkanen@kainuu.fi
Kunnaneläinlääkäri Sari Hyvönen, p. 044 750 2789, sari.hyvonen@kainuu.fi 
Pieneläinhoitaja Jaana Seppänen, sähköposti: jaana.seppanen@kainuu.fi

Palvelut Sotkamossa
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhoito, ml. hevosten rokotukset, terveys- ja vakuutustarkastukset, hampaiden raspaukset, laboratoriotutkimukset.
- Pieneläinten sisätaudit, pehmytosakirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, keisarinleikkaukset), hammashoito, röntgenkuvaukset, terveystarkastukset, pentuetarkastukset, vakuutustarkastukset, rokotukset, tunnistusmerkinnät (mikrosiru) ultraäänitutkimukset, laboratoriotutkimukset, lääkkeet, eutanasia, erikoisruokavalioruuat ja tarvikkeet. Teemme yhteistyötä Pieneläintuhkaamo Faunan kanssa.

Suomussalmi
Käyntiosoite: Kiannonkatu 35, 89600 Suomussalmi. Vastaanotto ajanvarauksella, puhelinaika arkisin klo 8-9, puh. 08 6156 6121 tai 044 777 3072. Ajanvaraus- ja hintatiedustelut mahdollisia myös sähköpostin kautta.

Kunnaneläinlääkäri Marko Bogdanoff, marko.bogdanoff@kainuu.fi  
Klinikkaeläinhoitaja Jere Kaltio, jere.kaltio@kainuu.fi,  puh. 044 777 3072 

Palvelut Suomussalmella
- Suureläinten akuutit sairastapaukset, ennaltaehkäisevä terveydenhuolto, laboratoriopalvelut (esim. veri- ja maitonäytteiden tutkimus). 
- Pieneläinten sisätaudit ja kirurgia (mm. sterilisaatiot, kastraatiot, kasvainten poistot, anaalirauhasten poisto, nielurisojen poisto), hammashoidot, röntgen- ja ultraäänitutkimukset, endoskopia, laboratoriotutkimukset (omilla laitteilla suurin osa tutkimustuloksista heti), allergiatestit, ortopedia, lääkkeet, ruuat ja tarvikkeet, tuhkauspalvelu.
- Laserterapia, (Class IV CTC-laser) esim. krooniset haavat, nivelrikkko, traumat tukihoitona.

Vastuualueen johtaja
Ympäristöterveysjohtaja Päivi Nykänen, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani. Puh.  044 710 0830, paivi.nykanen@kainuu.fi

Hygieenikkoeläinlääkäri
Hygieenikkoeläinlääkäri Eero Schroderus, Tehdaskatu 11, 87100 Kajaani. Puh. 044 705 6148, eero.schroderus@kainuu.fi. Hygieenikkoeläinlääkäri vastaa eläimistä saatavia elintarvikkeita valmistavien laitosten sekä eläinperäisten sivutuotteiden valvonnasta koko Kainuun soten alueella.

Valvontaeläinlääkäri
Valvontaeläinlääkäri Aila Rauatmaa, Sotkamon kunnanvirasto, PL 24, 88601 Sotkamo, puh. 044 7100 892, sähköposti: aila.rauatmaa@kainuu.fi . Valvontaeläinlääkäri vastaa eläintautivalvonnasta ja eläinsuojeluun liittyvistä tehtävistä koko Kainuun soten alueella.

Eläinlääkintähuollon toimisto
Toimistosihteeri Irmeli Kulju-Seppänen, Tehdaskatu 11, 3 krs, 87100 Kajaani, puh. 044 797 4746, irmeli.kulju-seppanen@kainuu.fi