Aikalisä nuorille

Aikalisä on kainuulaisille nuorille miehille tarkoitettu palvelu, jossa saat: - sinulle nimetyn, oman ohjaajan - tukea elämäntilanteesi selvittelyssä - apua parhaiden ratkaisujen löytämiseen - tietoa palveluista Yhdessä ohjaajan kanssa voit käydä läpi aivan tavallisia ajankohtaisia asioitasi, jotka liittyvät esimerkiksi opiskeluun, asumiseen, raha-asioihin, ihmissuhteisiin ja terveyteen. Palveluun kannattaa tulla myös, jos päihteiden käyttö mietityttää, mieltä masentaa tai olet muuten huolissasi tilanteestasi. Aikalisässä saat henkilökohtaista tukea, tietoa ja rohkaisua asioittesi hoitamiseen. Tarvittaessa saat ohjausta myös sopivien palveluiden löytämiseen. Sovit käsiteltävistä asioista ja tapaamisten määrästä oman ohjaajasi kanssa. Kaikki Aikalisä-ohjaajat ovat koulutettuja ammattilaisia. Palvelu on luottamuksellista ja maksutonta.

Aikalisä ohjaajat Kainuussa

Paltamo, Kajaani

Sosiaaliohjaaja Koskela-Leinonen Annu p. 044 2885303 Aikuissosiaalityö, Puolangantie 10, 88300 Paltamo
annu.koskela-leinonen@kainuu.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Rautio Sirpa p. 044 7500650 Paltamon kunta, Vaarankyläntie 7, 88300 Paltamo
sirpa.rautio@paltamo.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Pasi Schroderus p. 044 7875 571 Paltamon kunta, Vaarankyläntie 7, 88300 Paltamo
pasi.schroderus@paltamo.fi

Kuntoutuspsykologi Vilmi Heikki p. 0295039118 Kainuun TYP, Lönnrotinkatu 5 B, 87100 Kajaani
heikki.vilmi@te-toimisto.fi

Terveydenhoitaja Hyttinen Tuija p. 0447970653 Kainuun TYP, Lönnrotinkatu 5B, 87100 Kajaani
tuija.hyttinen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja, koordinoiva osastonhoitaja Leinonen Maarit p. 044 7970285 Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito,
Sotkamontie 13, P-talo 1B, 87300 Kajaani
maarit.leinonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Karvonen Outi p. 0447970552 Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito, Sotkamontie 13, P-talo 1B, 87300 Kajaani outi.karvonen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Jokelainen Marianne p. 044 7974897 Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani
marianne.jokelainen@kainuu.fi

Terveydenhoitaja Leinonen Virpi p. 044 7974897 Opiskeluterveydenhuolto Vital, Ketunpolku 1, 87100 Kajaani
virpi.leinonen@kainuu.fi

Asiantuntija Savela Kati p. 029 5039101 Kainuun TE-toimisto, Kalliokatu 4 (1/2019 alk), 87100 Kajaani,
kati.savela@te-toimisto.fi

Sosiaalityöntekijä Kela Tuula p. 044 7157142 Kajaanin Sosiaalipalvelukeskus, Osmonkatu 3, 87100 Kajaani
tuula.kela@kainuu.fi

Sosiaalityöntekijä Tolonen Satu p. 044 7970086 Kajaanin Sosiaalipalvelukeskus, Osmonkatu 3, 87100 Kajaani
satu.tolonen@kainuu.fi

Kuraattori Vuorinen Tiina p. 044 5929706 Kainuun ammattiopisto, Vuorikatu 2, 87100 Kajaani 
tiina.vuorinen@kao.fi

Erityisopettaja, terveydenhoitaja Forsberg-Piirainen Seija p. 044 2863625 Kainuun ammattiopisto, Opintie 3, 87100 Kajaani
seija.forsberg-piirainen@kao.fi

Erityisnuorisotyöntekijä Rimpiläinen Jari p. 044 7100242 NUPPA nuorten kynnyksetön paikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani jari.rimpilainen@kajaani.fi

Nuorisotyöntekijä Härkönen Urpo p. 044 7100384 NUPPA nuorten kynnyksetön paikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
urpo.harkonen@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Ukonaho Riika p. 044 7147667 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
riika.ukonaho@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Pietikäinen Mira p. 044 4214050 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
mira.pietikainen@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Heikkinen Joona p. 044 7100384 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
joona.heikkinen@kajaani.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Kontio Veli-Pekka p. 044 7100383 Ohjaamo NUPPA nuorten kynnyksetön palvelupaikka, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
veli-pekka.kontio@kajaani.fi

Ristijärvi, Hyrynsalmi, Puolanka, Suomussalmi

Terveydenhoitaja Pyykkönen Eeva p. 044 7773030 Ruukinkankaan koulu, Ruukinkatu 5, 89600 Suomussalmi,
eeva.pyykkonen@kainuu.fi

Sosiaaliohjaaja Juntunen Laura p. 044 7970677 Suomussalmen sosiaalitoimisto, Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi
laura.o.juntunen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja Heikkinen Pasi p. 044 7970282 Suomussalmen MTT, 89600 Suomussalmi
pasi.heikkinen@kainuu.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Rytkönen Pertti p. 044 7773193 Suomussalmen kunta, Kurimontie 6A, 89600 Suomussalmi
pertti.rytkonen@suomussalmi.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Suomussalmi) Juntunen Susanna p. 044 7970207, Välskärinkuja 1, 89600 Suomussalmi
susanna.juntunen@kainuu.fi

Palveluohjaaja Kaija Seppänen p. 044 7773156, Miilutie 5, 89600 Suomussalmi

Etsivä nuorisotyöntekijä Turunen Tuomo p. 044 7104516 Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi
tuomo.turunen@hyrynsalmi.fi

Sosiaaliohjaaja (Hyrynsalmi, Ristijärvi) Jaana Oikarinen p. 044 7104480 Laskutie 1, 89400 Hyrynsalmi
jaana.oikarinen@kainuu.fi

Sairaanhoitaja Kehänen Katariina p. 040 0232569 Puolangan sosiaali- ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka
katariina.kehanen@attendo.fi

Sosiaaliohjaaja Heikkinen Maarit p. 040-7402471 Puolangan sos. ja terveyspalvelut, Ouluntie 13, 89200 Puolanka
maarit.heikkinen@attendo.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Pirjo Holappa p. 0407177248 Maaherrankatu 7, 89200 Puolanka
pirjo.holappa@puolanka.fi

Sotkamo, Kuhmo

Sairaanhoitaja Pääkkönen Marjut, p. 044 7974200 Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, Kainuuntie 118, 88900 Kuhmo
marjut.paakkonen@kainuu.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Piirainen Silja p. 0447255413 Kuhmon kaupunki, Piilolantie 47, 88900 Kuhmo
silja.piirainen@kuhmo.fi

Sosiaaliohjaaja Pikkarainen Petri p. 0447975282 Kuhmon perhekeskus, Piilolantie 47, 88900 Kuhmo
petri.pikkarainen@kainuu.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Huusko Marika Piilolantie 48, 88900 Kuhmo
marika.huusko@kuhmo.fi

Koulukoordinaattori Juhani Määttä p. 044 7502498 Sotkamon kunta, Virastotalo, Markkinatie 1, 88600 Sotkamo
juhani.maatta@sotkamo.fi

Yksilövalmentaja Sirviö Päivi p. 044 7502452 Markkinatie 1, 88600 Sotkamo
paivi.sirvio@sotkamo.fi

Terveydenhoitaja Eeva Heikkinen p. 044 7970699, Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, 88600 Sotkamo
eeva.j.heikkinen@kainuu.fi

Työhön valmentaja Juntunen Jonna p. 0447502220 Markkinatie 1, 88600 Sotkamo
jonna.juntunen@sotkamo.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Kähkönen Jami p. 0447502615, Markkinatie 1, 88600 Sotkamo
kahkonen.jami@sotkamo.fi

Sosiaalityöntekijä Tervo Sirpa p. 0447970652 Keskuskatu 9, 88699 Sotkamo
sirpa.ta.tervo@kainuu.fi

Vaala

Nuorten työpajan yksilövalmentaja Hannukainen Markku p. 0400 855982 Vaalan kunta, Vaalantie 14, 91700 Vaala
markku.hannukainen@vaala.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Vaattovaara Tiina p. 0400 855949 Vaalan kunta, Vaalantie 14, 91700 Vaala
tiina.vaattovaara@vaala.fi

 

Lue lisää palvelusta ja katso ohjaajien yhteystiedot Kainuussa oheisesta esitteestä.